wtorek, 19 lipca 2011

Red Alert 2 przez Internet

Red Alert 2 to piękna gra, jak dla mnie ostatnia z serii C&C stworzona w starej, dobrej konwencji. Nie ma tu spektakularnych efektów graficznych (choć jak na ówczesne czasy to grafika była imponująca), a i sama rozgrywka jest przyjemnie powolna. Samej gry ząb czasu nie nadgryzł aż tak straszliwie... niestety losu tego jej twórca - Westwood Studios - nie uniknął, co spowodowało problem ogromny. Bo jak grać przez sieć na serwerach firmy, która już nie istnieje (gdyż wchłonęło ją EA i zaciera po niej ślady [1] [2] [3])?
Na szczęście pojawiło się kilka rozwiązań tego problemu, począwszy od używania do gry sieci LAN, Hamachi, a skończywszy na nowych dedykowanych serwerach. I to właśnie tę ostatnią metodę pragnę tutaj przybliżyć, a konkretniej sposób łączenia się z serwerami xwis.net :)

Jednak nim o łączeniu się z serwerem powiem - zacznijmy od podstaw, wszak do gry potrzebujemy zainstalowanej gry. Na szczęście bez problemów możemy ją zainstalować na praktycznie każdym Windowsie od XP zaczynając a na 64 bitowym Windows 7 kończąc.
Po instalacji nasza gra musi zostać zaktualizowana do wersji 1.006 (link), dzięki czemu będziemy mogli grać z innymi osobami (większość ludzi aktualizuje swoje gry ^.^ ).
A na sam koniec musimy zainstalować aktualizację do bibliotek internetowych stworzonych przez Westwood (link|link). WOLAPI instalujemy do folderu z grą.
Instalator WOLAPI - aktualizacji do bibliotek internetowych dostarczonych przez Westwood
Z tak ubogaconą grą możemy przejść do drugiego etapu - tworzenia konta na serwerze xwis.net i łączenia się z serwerem w grze :)
Ten etap najlepiej zacząć od wejścia tutaj i przeprowadzenia rejestracji na forum. Login z forum będziemy również używać do logowania się na konto na stronie xwis.net, a na podany e-mail przyjdzie link aktywacyjny :)

Po zakończeniu rejestracji i aktywowaniu konta wchodzimy tutaj i logujemy się loginem i hasłem podanym przy rejestracji na forum.
Formularz logowania na serwer XWIS
Jeśli stronka nie chce nas zalogować mimo podawania prawidłowego hasła (pole hasła [2] podświetla się na żółto), to możliwe, że mamy w haśle znaki inne niż cyfry i litery, a tego ten formularz nie lubi. Jeśli tak jest to wracamy na forum i zmieniamy hasło tym formularzem.

Po udanym zalogowaniu naszym oczom ukaże się mniej więcej taki widok:
Panel zarządzania kontem
Legenda do obrazka:
nick - nasz login do serwera
email - nasz e-mail
serial - po aktywacji jakiejś gry pojawią się tutaj różne cyferki, które niekoniecznie będą fragmentem naszego klucza.
XWIS Password - hasło do logowania się na konto w grze (logujemy się tym hasłem, a nie tym podawanym przy rejestracji na forum)
1 - by aktywować klucz wpisujemy go w to pole i klikamy "Add Serial"
2 - w celu stworzenia konta wpisujemy w to pole nasz nick, wybieramy grę, której ma on dotyczyć i klikamy "Create Nick"
3 - tutaj znajduje się lista naszych kont, którymi możemy zarządzać (wystarczy kliknąć w nick) - ta nazwa będzie używana do logowania się w grze.

To co powinniśmy teraz zrobić to podać nasz klucz produktu (serial) oraz stworzyć konto dla RA2. Warto również spisać nazwę naszego konta oraz nasze hasło XWIS bo bez tych danych nie zalogujemy się na konto w grze.

Po wykonaniu tych czynności możemy uruchomić Red Alert 2, w menu wybrać Internet, a następnie Custom Match. Teraz pozostaje nam jedynie zalogować się przy użyciu nicka i hasła XWIS w takim oto formularzu:
Formularz logowania wewnątrz Red Alert 2
Jeśli nasz nick i hasło są prawidłowe to powinniśmy ujrzeć mniej więcej taki ekran z widokiem całego lobby i innych graczy tudzież dostępnych gier.
Widok lobby Red Alert 2
Teraz do rozpoczęcia gry droga już bardzo krótka, a chwila ujrzenia ładującej się gry jest iście bezcenna i aż łezka sentymentu w oku kręci się :)

Ach ta radość gdy gra pobiera nową mapę...
...a jeszcze większa radość gdy widzi się, że faktycznie inni gracze do gry dołączają

Pomocne strony przy kłopotach z grą poprzez serwery XWIS:

2 komentarze:

 1. Nie jestem pewien czy działa

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwszy link:
  http://strike-team.net/forums/index.php?app=core&module=global&section=register

  i moim oczom pokazuje sie PUSTA PLANSZA-biała...

  nic sie nie dzieje...???

  strike team nie tyra :((((((((

  OdpowiedzUsuń