poniedziałek, 4 lipca 2011

X-COM Apocalypse i Windows 7

Dawno, dawno temu, jeszcze za czasów działalności MicroProse powstał cykl gier, które ukształtowały wyobrażenie graczy o kosmitach. Ta saga opowiadała o losach organizacji X-COM (Extraterrestrial Combat Unit), która to miała bronić naszej planety i całej ludzkiej cywilizacji przed agresją mieszkańców z innych światów...

Kilka lat temu borykałem się z odpaleniem Apokalipsy pod Windows XP i Windows Vista, niestety uświadczyłem postępu technologicznego i platformy 64 bitowej, która bez "wspomagacza" w postaci DOSBoxa nie chce pozwolić mi tej cudnej gierki odpalić. Jakże ogromnie zawiodłem się gdy nieoczekiwany problem wyłonił się również po samej stronie DOSBoxa. O ile na XP oraz Viście udało się bez problemów uruchomić grę bez płytki CD tak pod Win 7 w żaden sposób nie daje się tej czarnej magii odprawić (owszem gra w wersji RIP [1] [2] działa bez problemów bez CD). Dlatego też skazany zostałem na używanie płytki CD (co ciekawe nawet montowanie obrazu dysku z pliku ISO nie pomaga, czym zostałem zaskoczony maksymalnie).
We wpisie tym postanowiłem połączyć dawne doświadczenia z tymi ostatnio nabytymi, tak by stanowił on swoiste kompendium mej wiedzy na temat "uruchamiania XCOM Apocalypse na nowych systemach operacyjnych" (brzmi prawie jak temat pracy magisterskiej) ;]Windows XP / VistaWindows XP / Vista DOSBoxWindows 7 DOSBox
INSTALACJA
Przy większych dyskach XCOMA nie wykrywa odpowiednio wolnego miejsca na dysku, więc może się okazać, że fizycznie nie będzie możliwości instalacji. W zasadzie można to obejść kopiując pliki z „XCOMA” z CD na dysk. Alternatywnym rozwiązaniem jest odpalenie DOSBoxa i zamontowanie dysku z argumentem „freesize” ('mount c c:\ -freesize 1024') oraz zamontowanie płyty cd ('mount d d:\ -t cdrom'). Teraz możemy wejść na cd ('d:') i odpalić instalator ('install').
DODATKOWE OPCJE
Aby słyszeć dźwięki, wymagany jest VDMSound (umożliwia emulację soundblasterów i innych przedpotopowych kart dźwiękowych). Po instalacji nie trzeba nic zmieniać w jego opcjach. By grać bez płytki, musimy wpierw przekopiować z niej plik 'MUSIC'. Najlepiej przekopiować go do katalogu w którym zainstalowaliśmy grę (np. 'C:\XCOMA'). Następnie uruchamiamy DOSBox i montujemy dysk z zainstalowaną grą ('mount c c:\' lub od razu 'mount c c:\XCOMA') oraz napęd cd – tym razem czysto wirtualny ('mount d c:\XCOMA -t cdrom' – ważne by litera dysku na którą montujemy była taka sama jak ta z której instalowaliśmy grę). Teraz możemy już odpalić Apokalipsę bez płytki. Niestety nie udało się uruchomić gry bez umieszczania płyty CD w napędzie (testowałem na wersjach DOSBoxa 0.72 - 0.74).
Do gry potrzeba kilka plików, które znajdują się w TEJ paczce. Po ściągnięciu należy rozpakować ją do katalogu, w którym zainstalowano grę. Po rozpakowaniu pojawi się 8 plików, z których bezpośrednio korzystać będziemy jedynie z ‘WINXCOM3.BAT'
KONFIGURACJA DŹWIĘKU
Jeśli chcemy mieć dźwięk w grze musimy odpalić 'SETUP.EXE' z katalogu w którym mamy grę. Zazwyczaj gra po wyborze autodetekcji karty sama wszystko ustawi, jednak czasem trzeba zrobić to ręcznie, w takiej sytuacji wybieramy kolejno: SoundBlaster 16/AWE32, Port: 220, IRQ: 7, DMA: 5 (są to domyślne wartości zarówno dla DOSBox jak i VDMSound).


Jeśli zdecydujemy się na grę w DOSBoxie zapewne będziemy chcieli skorzystać z opcji pełnego ekranu - tu jednak przy domyślnych opcjach konfiguracji (lokalizacja pliku konfiguracyjnego) pojawia się problem z częstotliwością odświeżania. Zaradzić temu można w dwojaki sposób (dla każdej opcji podana została konfiguracja DOSBoxa):
Pełny ekranPrzeskalowane okno
 [sdl]
fullscreen=true
fulldouble=true

output=overlay
[sdl]
windowresolution=1280x680
output=overlay

[render]
scaler=2xsai

Rozdzielczość i typ skalowania można dobrać dowolnie według własnego uznania i rozdzielczości własnego monitora :) Co do skalowania warto zajrzeć na wiki DOSBoxa by poznać różnice pomiędzy typami skalarów oraz szeroką gamę możliwości konfiguracyjnych tegoż programu.

Masz inny problem? Zajrzyj: X-COM na Steamie / DOSBox

2 komentarze:

  1. Dzięki za świetny poradnik- już nie mogę zliczyć wszystkich nieprzespanych nocy spędzonych nad konfiguracją tej gry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj również wiele nocy zarwałem na szukaniu rozwiązania :) Po prawdzie przy używaniu DosBoxa wiele problemów znika - prawdziwy szał jest z uruchamianiem XCOMA na Win XP :)

      Usuń