sobota, 21 stycznia 2012

Nie dla ACTA

Nie będę się tu rozpisywał nad swoim stanowiskiem dotyczącym ACTA, gdyż zrobiłem już to tutaj. W tym poście nawiążę do skryptu na blogi i inne strony, który ma "zaciemnić stronę w ramach protestu". Mowa tu oczywiście o inicjatywie Nie dla ACTA i podstronie dotyczącej samego blackoutu.

Skrypt, który jest tam zamieszczony działa... tyle, że musimy faktycznie bezpośrednio do sekcji "body"ów skrypt wkleić, bo jeśli używamy różnego rodzaju "gadżetów" dodających dynamicznie zawartość (np. HTML/JavaScript w Blogspocie) to komunikat i "zaciemnienie" doda nam się tylko w owym wygenerowanym obiekcie.

Jako, że strona blackoutu zniknęła w tym całym zamieszaniu to dorzucam lekko zmodyfikowany skrypt linkujący do strony fundacji panoptykon
<script type="text/javascript">var d=new Date();if(d.getDate()<=26 && d.getMonth()==0 && d.getFullYear() == 2012){var p="<div style='padding-top:150px;opacity:0.95;z-index:9999;position:fixed;top:0px;left:0px;width:100%;height:100%;background-color:#000000;font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;color: #d7d7d7;text-align:center;'>"+" <h1 style='font-size:66px;color: #d7d7d7;'>Nie dla <strong style='color: #d30000;'>ACTA !</strong></h1>" +" <h2 style='color: #d7d7d7;font-size:45px;line-height:50px;'>Nie dla <strong style='color: #d30000;'>cenzury internetu !</strong></h2>"+" <a href='http://www.panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna' style='color:#d7d7d7; text-decoration:none;'>[ Dowiedz się więcej ]</a>"+"</div>";document.getElementsByTagName("Body")[0].innerHTML=document.getElementsByTagName("Body")[0].innerHTML+p;}</script>

A tutaj wersja z linkiem pozwalającym na powrót do przeglądania naszej witryny
<script type="text/javascript">window.addEventListener('load', function(){var d=new Date();if(d.getDate()<=26 && d.getMonth()==0 && d.getFullYear() == 2012){var p="<div style='padding-top:150px;opacity:0.97;z-index:9999;position:fixed;top:0px;left:0px;width:100%;height:100%;background-color:#000000;font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;color: #d7d7d7;text-align:center;'>"+" <h1 style='font-size:66px;color: #d7d7d7;'>Nie dla <strong style='color: #d30000;'>ACTA !</strong></h1>" +" <h2 style='color: #d7d7d7;font-size:45px;line-height:50px;'>Nie dla <strong style='color: #d30000;'>cenzury internetu !</strong></h2>"+" <a target='_blank' href='http://panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna' style='color:#d7d7d7; text-decoration:none;'>[ Dowiedz się więcej ]</a>"+" <a style='font-size:10px;display:block;margin:50px;' href='#' onclick='this.parentNode.parentNode.removeChild(this.parentNode);'>[ Ukryj apel i przeglądaj stronę ]</a>"+"</div>";document.getElementsByTagName("Body")[0].innerHTML=document.getElementsByTagName("Body")[0].innerHTML+p;}}, false);</script>
Oraz wersja łatwiejsza do kopiowania:


Tak więc jeśli posiadasz własną stronę lub blog - przyłącz się do akcji "zaciemnienia" "polskiego" internetu.
Jeśli zaś strony nie posiadasz - podpisz petycję online: (link), to nic nie kosztuje, a może pomóc.

Oba skrypty dodatkowo "zabezpieczyłem" by odpalały się do 26 I 2012 włącznie... tak więc jak ktoś zapomni usunąć to za rok mu się strona nie zaciemni ;)
Tak poza tym to taka forma zaciemnienia działa jedynie w przypadku gdy przeglądający naszą stronę ma włączoną obsługę JavaScript ;)

10 komentarzy:

 1. Niestety strona z inicjatywą blackoutu przestała istnieć parę godzin po tym jak powstała :/ ale moc musi być :) Masz może inny skrypt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt strona przestała działać, ale skrypt nadal funkcjonować będzie, tylko, że póki co http://niedlaacta.pl przekierowuje na http://www.facebook.com/nieACTA

   W artykule dodałem wersję linkującą do http://www.panoptykon.org/wiadomosc/nie-dla-acta-akcja-protestacyjna

   Usuń
 2. Dzięki! Podpowiedz jeszcze jak zmienić daty, chciałabym protestować od 23 do 26 stycznia i czy skrypt będzie działał jeśli nie mam dostępu na bloxie do HTML- a, tylko CSS mogę edytować; Tzn mam podgląd HTML do każdej z notek, ale jeśli chodzi o całość to mogę pogrzebać w CSS; tak sobie dumam jako laik jak to zrobić żeby wypadło ok; dam radę zablokować dostęp do bloga jeśli wrzucę to do CSS-a?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy samym CSSie bez javascriptu (bo nie wiem czy możesz go w posty wrzucać) może być trudno... ale wszystko się da ^.^ ale widzę, że na Twojej stronie hula już więc chyba nie ma sensu się tym zajmować - jak co to GG:6838103 :)

   a jeśli chodzi o czas protestu, to wystarczy zmaienić: d.getDate()==23 na np: d.getDate() >= 23 && d.getDate()<= 26

   Usuń
 3. Cześć mam pytanie, nie ma gdzieś wersji na blogspot umożliwiającą zamknięcie tej wersji z linkiem do fundacji? Tzn. pojawiłby się krzyżyk, którym można by zamknąć to zaciemnienie i dalej przeglądać stronę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Właśnie coś takiego dodałem do tego posta, więc jeśli masz ochotę - kopiuj do woli :-)

   Usuń
 4. Hej! jak zaciemnić blogspota? w którym miejscu trzeba wkleić ten skrypt jestem lewa i za nic mi nie wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klikasz po kolei zaczynając od głównej strony blogu: "Projekt"->"Układ" (pasek menu po lewej)->"Dodaj gadżet" (gdzieś na layoutcie Twojej stronki)->"HTML/JavaScript" i w okienku, które się pojawi wklejasz kod. Zapisujesz i gotowe :)

   Usuń
 5. a ja krowa chciałam edytować kod html...super! dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki, u mnie na blogspocie działa! :) też chciałam edytować html ;P

  OdpowiedzUsuń