niedziela, 5 lutego 2012

Zabawa z Windows (Live) Movie Maker

Windows Movie Maker jest przyjaznym programikiem do tworzenia filmów nawet przez osoby całkiem zielone w tym temacie. To czym jednak zajmiemy się w tym wpisie, to nie tyle tworzenie filmów, co tworzenie konfiguracji użytej przy konwersji naszego dzieła do finalnej postaci. Ale o co chodzi? Cóż w najprostszym ujęciu chodzi o redukcję rozmiaru filmu przy minimalnej redukcji odczuwalnej jakości obrazu (odczuwalnej, gdyż ta realna cierpi bardzo).

Na sam początek kilka przykładów tego na co pozwalają opcje konfiguracji WMM. Do tego pokazu użyłem małej składanki nagrań z gry StarCraft II, a rezultaty przedstawiam poniżej w tabeli (polecam podglądanie filmików na pełnym ekranie i w "jakości" 720p [tzw. HD], by móc dokładniej ocenić jakość efektu końcowego).

Jakość kompresji filmuRozmiarPodgląd
Oryginał ~7000 kb/s81.0 MiB
6000 kb/s75.5 MiB
5000 kb/s65.7 MiB
4000 kb/s54.3 MiB
3000 kb/s42.3 MiB
2000 kb/s30.2 MiB
1000 kb/s17.9 MiB
500 kb/s11.5MB
200 kb/s7.62 MiB
100 kb/s6.31 MiB

Zauważyliście, że wszystkie te filmy dostępne są w "HD"? Cóż to wynika z tego, że YouTube uznaje za "HD" wszystkie filmy o wysokości powyżej 720 pikseli. Ponad półtorej minuty HD zajmujące 6MiB? Mniami ;]

To nad czym warto się tutaj zastanowić (a co w zasadzie jest jednym z powodów powstania tego wpisu) to to czy warto wysyłać filmy w tak wysokiej jakości (6k lub więcej kb/s) na YouTube skoro one i tak są potem kompresowane do formatu mp4. Rezultatem tej kompresji jest to, że finalny odbiorca nie widzi tak naprawdę wielkiej różnicy w jakości... Rozmyślanie to oczywiście dotyczy głównie sytuacji gdy mamy słabe łącze (niski limit uploadu) ograniczające możliwość szerzenia naszej twórczości, bo jeśli wrzucenie 1GiB filmu zajmuje nam czas np. ok. 10min  to zaprawdę taka zabawa z kompresją mija się z celem ;]

Ale przejdźmy do sedna - czyli jak sprawić by szybko (bo WMM działa bardzo szybko w porównaniu do innych programów - w tym komercyjnych kosztujących grubą kasę) zredukować rozmiar filmu?

Wybieramy z menu programu opcję "Zapisz film", a następnie "Utwórz ustawienia niestandardowe". Pojawi się nam nowe okienko zaprezentowane poniżej.
Po ukończeniu konfiguracji z tego samego menu będziemy mogli użyć zdefiniowanej konwersji do zapisu naszego filmu (użyte przeze mnie konfiguracje to właśnie te widoczne 1280x720 - xk)

To okno pozwala nam zdefiniować konfigurację tworzonego filmu - efekt działania kompresji WMM.
Opcja która ma dla nas największe znaczenie to "Szybkość transmisji bitów". Wartości powyżej 6k są na Youtubie w zasadzie uznawane za HD, choć np. efekt działania Frapsa w przypadku SC2 to powyżej 370Mb/s (ok 15MiB na sekundę filmu). Drugą ważną wartością jest Format audio, choć jego wpływ jest minimalny na rozmiar pliku (ok. 3MiB różnicy na minutę filmu pomiędzy skrajnymi ustawieniami formatu).

Użyte profile dla WMM do stworzenia filmów pokazanych w tym wpisie można znaleźć na moim chomiku: (link)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza