poniedziałek, 12 marca 2012

Gdy program nie widzi sieci Hamachi

Dość częstym problemem w przypadku łączenia się z programami uruchomionymi na innych maszynach znajdujących się w sieciach Hamachi jest to, że wszelkie "auto wyszukiwarki" serwerów po prostu takowych komputerów nie uwzględniają. Innymi słowy - o ile często łączenie się po podaniu IP działa bez problemu, to już różnego rodzaju narzędzia pokazujące dostępne serwery po prostu nigdy do sieci Hamachi nie dochodzą. W rezultacie pojawia się taki problem, że np. gdy chcemy podłączyć się do serwera jakiejś gry postawionego u naszego kolegi - to niestety nie mamy takiej możliwości (chyba, że uda się nam podłączyć bezpośrednio po IP).

Dlaczego tak się dzieje? Generalnie Hamachi po instalacji dodaje swój adapter sieciowy na koniec listy połączeń zarejestrowanych w systemie. Samo to w sobie jest akurat zachowaniem pożądanym. Problem pojawia się gdy aplikacja wyszukująca serwer używa tylko i wyłącznie pierwszego połączenia z listy, czyli odnosi się do nadanego nam adresu IP związanego z tym właśnie połączeniem.

Czy da się to jakoś zmienić? Na nasze szczęście tak :)

W celu zmiany kolejności połączeń musimy udać się do naszego Panelu sterowania i w zależności od używanego widoku wybrać "Wyświetl stan sieci i zadania" lub "Centrum sieci i udostępniania".

Następnie wybieramy "Zmień ustawienia karty sieciowej" (na listwie po lewej stronie).

A teraz pora na odrobinę magii.. W otwartym oknie powinna pojawić się nam lista dostępnych połączeń sieciowych, jednak to co nas interesuje to menu, które pokazuje się dopiero po naciśnięciu klawisza [ALT]. W menu tym wybieramy "Zaawansowane" -> "Ustawienia zaawansowane...".

W nowym oknie powinniśmy ujrzeć listę połączeń, a na niej połączenie Hamachi (1). Klikamy więc na połączenie Hamachi, a następnie klikamy na strzałkę skierowaną ku górze (2) tak długo, aż to połączenie nie znajdzie się na szczycie listy. Klikamy OK i gotowe :)
Możliwe, że do uzyskania odpowiedniego efektu konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera, ale generalnie ten zabieg powinien rozwiązać problem z niewykrywaniem serwerów :D

2 komentarze:

 1. Ten sposób nie zawsze działa.
  Może jakieś alternatywne rozwiązania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze to nie bardzo istnieją. Generalnie problem w dużej grupie programów leży w tym, że wyszukują w ściśle zadanej puli adresów i nie uwzględniają de facto adresów podsieci, do których jesteśmy podłączeni. Niejako obejściem tego problemu w przypadku gdy znamy ową przeszukiwaną pulę byłoby umieszczenie przekierowanie w pliku system32\drivers\etc\hosts Windowsa.. tyle, że nigdy tego rozwiązania nie testowałem i poza "teoretyczną poprawnością" nie wiem czy cokolwiek to da :]

   Usuń