Czym jest PCA?
PCA czyli Principal Component Analysis czyli analiza głównych składowych jest jedną z metod statystycznych służących do analizy zbioru danych. Jeśli kogoś interesuje dokładniejsze omówienie tematu - polecam poszperać choćby po sieci (Wikipedia dla leniwych). Na potrzeby zaś tego wpisu i naszych rozważań uświadomimy sobie jedynie, że PCA umożliwia określenie w jakim stopniu dany klasyfikator jest zgodny z badanym obiektem. Innymi słowy - jak daleko wartości elementu wzorowego do wartości badanego obiektu.Czym jest rozpoznawanie twarzy?
Niby oczywistość, ale lepiej ją uściślić teraz, niż potem gubić się w zeznaniach. Z grubsza chodzi o to aby mając zbiór zdjęć z zidentyfikowanymi osobami móc określić czy nowe zdjęcie należy do jakiejś osoby z naszego zbioru (a jeśli tak, to której), czy też jest ono fotografią kogoś zupełnie nowego.Etapy działania
- Przygotować zbiór uczący składający się z obrazów o tych samych wymiarach/rozdzielczości (szerokość i wysokość), w których oczy i usta osób znajdują się na podobnej wysokości.
- Poddać obrazy operacji wyrównywania histogramów (histogram equalization) w celu redukcji wpływu różnicy oświetlenia.
- Obliczyć wartości pikseli dla średniego obrazu i odjąć ten obraz od każdego obrazu ze zbioru uczącego.
- Utworzyć macierz zawierającą wszystkie obrazy (każdy obraz to jeden wektor).
- Obliczyć wektory własne powyższej macierzy.
- Obliczyć PCA na podstawie wektorów własnych (jeśli decydujemy się na pominięcie niektórych wektorów to należy odrzucić te z najmniejszymi wartościami własnymi).
- Wykonać projekcję z wykorzystaniem PCA dla każdego obrazu ze zbioru uczącego.
- Projekcje nowych zdjęć porównywać z projekcjami obiektów już rozpoznanych i wyszukiwać wyników najbliższych.